4.1.7.1. ДОЛУ ДЪРЖАВНАТА МАФИЯ!   резюме

      Политическите борби през изминалия век се характеризират най-вече с възхода и драстичното пропадане на световната комунистическа система, която се прояви като едно голямо отклонение от естественото развитие на обществото. Тя сама рухна заради унищожаването на личностите в нея и преди всичко в управленската й прослойка. Освободените от системата държави получиха в наследство национално обезличени граждани и удобно за разграбване прекалено одържавено обществено богатство. При това, разюзданият от национален нихилизъм стремеж към разграбване в бившите комунистически страни се съчета с отприщеното национално обособяване в тях и пред очите ни се разпаднаха Съветският съюз, Югославия и даже Чехословакия, където отношенията между нациите бяха най-толерантни. Тогава се видя, че колкото страната е по-нецивилизована, толкова нейното разпадане и съответно разграбването на общественото богатство в нея е по-разрушително. По този начин вместо към перспективно общественопазарно стопанство много от тези страни тръгнаха към унищожаващо ги стопанство от латиноамерикански вид.
      Известно е, че в такива страни процъфтяват както обикновената, така и държавна мафия. Обикновената мафия е незаконно обединение на хора с неприета от обществото ценностна система, които не подбират средства за нейното прилагане в своя изгода. За разлика от нея държавната мафия е обединение на управленска прослойка, която не подбира средства да узакони управлението си в своя изгода. Поради господствуващия егоизъм в ценностната система и на двата вида мафии, въпреки различното си положение спрямо приетите закони в обществото, те винаги са тясно свързани една с друга и взаимно са проникнати една в друга.
      Печален е фактът, че след повече от десетгодишно разоряване на България в мирно време, от уж борещи се едни с други “леви” и “десни” наши политици, не можем да осъзнаем своите граждански и национални интереси. И даже след амбициозно провалилите се Виденов и Костов, престъпно формиращата се българска олигархия пак успява да ни баламосва с лозунги като “демокрация”, “антикомунизъм” и “цивилизационен избор”. Затова нейните кукли безнаказано провеждат антибългарската политика на:
  1. Присвояване на създаваните от нас блага, чрез безогледно разрушаване на предприятията във всички сфери на стопанството, на културата, на осигуряването и изобщо на обществения живот.
  2. Накърняване суверенитета на България, чрез разпродаване, а често и харизване на стратегческите ни предприятия на чужденци, и изобщо чрез сляпо изпълняване нарежданията на новия “голям бял брат” само за да бъдат на власт.
  3. Нагласени “смени” на политици, украсени с палежи и разгроми в центъра на Столицата, с “преследване на корупцията”, с “борба срещу престъпността” и с други такива изпълнения, при които поръчителите им остават сухи, а отчаяните млади хора масово търсят спасението си в чужбина.
     Иначе казано, няма да се оправим докато не намерим сили да потърсим сметка от антибългарските си управници и не премахнем наложените ни от тях далавераджийски закони, за да може ефективно да се хванем на работа и сами да се измъкнем от сегашното си унизително положение. Ясно е, че от държавната си мафия няма да се отървем, ако на предстоящите избори поредно сменим сегашните “сини” управници с “червени” управници. Още по-малка надежда за това дават нароените от тях движения и партии, чиято идеология не отива по-далече от това да овладеят “лявото”, “дясното” или “центъра” на “политическото пространство” в България. Ето защо тази работа може да свърши само една нова Българска еволюционна партия (БЕП), основана на съвременно разбиране на човека и на обществото, която неизменно се води от българските национални интереси. За целта трябва да осъзнаем, че съвременното общество може да бъде справедливо към всеки от нас и перспективно в развитието си само когато хармонично съчетава нашата свобода за самоизява с дейността ни за общото благо. Заедно с това трябва да признаем естественото право на всеки човек да бъде различен от всички останали. При равенство на всички пред закона, благата трябва да се създават и разпределят съгласно принципа: от всекиго – според възможностите, на всекиго – според резултатите от труда, при което обществото трябва да му осигури приетите за минимални условия на съществуване, на образование и на възможна, приемлива и допустима за него работа. Само тогава естественото обществено неравенство между хората може да се основе на реални критерии, каквито са достойнствата на човека, проявявани в драматичната борба за място в живота.
     Естественото развитие на обществото е еволюционно, при което то легално и възможно най-плавно минава през всички необходими състояния, за разлика от революционното развитие, което нарушава приетите закони и обикновено протича бурно. Българската еволюционна партия трябва да спре развихрилите се разрушителни процеси в идеологическото, политическото и стопанското развитие на нашата страна като се основава на набелязаната съзидателна идеология и на позитивна вътрешна и външна политика. Тази цел може да постигнем само като издигнем българския дух, за да обединим в едно съвременно общество всички хора, които са причастни към българската култура по своя произход и съдба.
     При сегашната криза на българския двуполюсен политически модел, най-големи възможности да оглави неговото отхвърляне има една от най-българските национални организации ВМРО. Но затова ВМРО, или евентуално създадена от нея партия в споменатия вече дух, ще трябва да измине доста дълъг път. Преди всичко тя ясно трябва да отхвърли досегашната “ляво-дясна” разрушителна политика срещу българските граждани и да им предложи не по-малко ясна съзидателна политика в интерес на цялото общество. Заедно с това трябва да издигне последователната си политика по македонския национален проблем до междудържавна политика по всички национални проблеми с всички страни, съобразно българските национални интереси. Макар и една, истината винаги е многостранна. Затова не може сполучливо да се обединим, ако максимално не я обхванем.

2001-02-05, 1.

ОБСЪЖДАНЕ НА 4.1.7.1.

 

 

4.1.7.2. ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКАТА ЕВОЛЮЦИОННА ПАРТИЯ (БЕП) – п р о е к т   резюме

     Съвременното общество може да бъде справедливо към всеки от нас и перспективно в развитието си само когато хармонично съчетава нашата свобода за самоизява с дейността ни за общото благо. Заедно с това трябва да признаем естественото право на всеки човек да бъде различен от всички останали. При равенство на всички пред закона, благата трябва да се създават и разпределят съгласно принципа: от всекиго – според възможностите, на всекиго – според резултатите от труда, при което обществото трябва да му осигури приетите за минимални условия на съществуване, на образование и на възможна, приемлива и допустима за него работа. Само тогава естественото обществено неравенство между хората може да се основе на реални критерии, каквито са достойнствата на човека, проявявани в драматичната борба за място в живота.
            Естественото развитие на обществото е еволюционно, при което то легално и възможно най-плавно минава през всички необходими състояния, за разлика от революционното развитие, което стихийно нарушава приетите закони. Основана на баланса в самопротивостоящата си природа на човека и на обществото, Българската еволюционна партия си поставя за цел да спре сегашното разрушаване на нашата страна и да насочи развитието й към съзидаване. Тази цел може да постигнем само като издигнем българския дух, за да обединим в едно съвременно общество всички хора по света, които предпочитат да съществуват в българската култура и държат да се изявяват чрез нея.
     Големият проблем пред освободените от комунистическата система държави е, че те получиха в наследство национално обезличени граждани и удобно за разграбване прекалено одържавено обществено богатство. А разюзданият от национален нихилизъм стремеж към разграбване в тях се съчета с отприщеното национално обособяване и пред очите ни се разпаднаха Съветският съюз, Югославия и даже Чехословакия, където отношенията между нациите бяха най-толерантни. Тогава се видя, че колкото страната е по-нецивилизована, толкова нейното разпадане и съответно разграбването на общественото богатство в нея е по-разрушително. По този начин вместо към перспективно общественопазарно стопанство много от тези страни тръгнаха към унищожаващо ги стопанство от латиноамерикански вид.
     Известно е, че в такива страни процъфтяват както обикновената, така и държавна мафия. Обикновената мафия е незаконно обединение на хора с неприета от обществото ценностна система, които не подбират средства за нейното прилагане в своя изгода. За разлика от нея държавната мафия е обединение на управленска прослойка, която не подбира средства да узакони управлението си в своя изгода. Поради господствуващия егоизъм в ценностната система и на двата вида мафии, въпреки различното си положение спрямо приетите закони в обществото, те винаги са тясно свързани една с друга и взаимно са проникнати една в друга.
     Печален е фактът, че след толкова години продължило разоряване на България в мирно време от уж борещи се едни с други “леви” и “десни” политици, все още не осъзнаваме своите граждански и национални интереси, за да се обединим и да отхвърлим властта на престъпно формиращата се продажна българска олигархия. Българската еволюционна партия:
    1. Счита за кражба присвояването от властимащите на благата, които всички сме създавали през тоталитарното време. По силата на специален Закон за възстановяване на общественото богатство, всяко осъдено гражданско или юридическо лице, а при смърт или преобразуване – съответните им наследници, трябва да възстановят на държавата цялото заграбено или разхитено богатство в неговия първоначален вид, или равностойността му в конвертируема валута по време на престъплението, заедно със съответните лихви до деня на възстановяването.
    2. Счита за национално предателство всяко пренебрегване на интересите на българските кадри, на българското производство и изобщо на българския национален капитал. По силата на специален Закон за оптимално съотношение между държавната, общинската и частната собственост, държавата трябва да възстанови и да запази ръководството си в стратегическите направления на духовната, обществената и стопанската сфери на живота в страната.
    3. Счита за порочна досега установената законова система на страната, като се почне от Конституцията и се стигне до най-конкретни закони и разпоредби. Вместо тези далавераджийски и антибългарски отрочета, БЕП предлага алтернативен проект за Българска конституция и алтернативен план за стопанската реформа – вж. разработки 4.1.1.1. и 4.1.1.2.

2001-02-09, 1.

ОБСЪЖДАНЕ НА 4.1.7.2.

 

 

4.1.7.3. УСТАВ НА БЪЛГАРСКАТА ЕВОЛЮЦИОННА ПАРТИЯ (БЕП) – п р о е к т   резюме

   1. Българската еволюционна партия е доброволна политическа организация на съмишленици, обединени от идеята активно да допринасят за балансирано перспективно решаване на обществените местни и общонационални проблеми. Седалище на БЕП е град София.

   2. Член на БЕП може да бъде всеки пълнолетен български гражданин, който приема нейната програма, изпълнява изискванията на нейния устав, участвува според възможностите си в работата на едно от нейните звена и не членува в друга политическа партия.

   3. Първично звено на БЕП се учредява на дадена селищна територия по решение на поне пет свои съмишленика. Решението се взема на учредително събрание, което след обсъждане приема програмата и устава на партията с евентуални забележки и препоръки към тях, приема план за инициативите и бюджета на звеното през текущата календарна година и с тайно гласуване избира ръководство на звеното за изпълняване на решенията на събранието. Когато гласовете за дадено предложение са равни по брой на гласовете против това предложение се приема онова решение, за което е гласувал председателят на събранието. При такъв случай той няма право да се въздържи. По-нататък събрание се свиква по инициатива на ръководството на звеното или поне на четвърт от неговите членове не по-рядко от един път на три месеца. Събранието е действително и неговите решения са законни, когато дневният му ред е обявен поне един ден предварително, на него присъствуват повече от половината членове на звеното и за протичането му се води протокол. Ръководството на всяко низово звено своевременно осведомява в писмен вид непосредствено организиращия го партиен орган за решенията на събранието.

   4. Всяко първично звено може да приема нови членове на БЕП. За член е приет този гражданин, който отговаря на изискванията на устава, подал е стандартен образец на заявление за приемане в дадено първично звено и за приемането на който на събрание на звеното са гласували повече от половината от редуцирания му състав.

   5. Всеки член на първично звено на БЕП може да я напусне по всяко време като подаде до ръководството на звеното писмено заявление за напускане на партията или просто като не изпълнява уставните си задължения в продължение на три последователни месеца. Когато партийният член сериозно е нарушил изискванията на устава или нормите на обществото, нарушението се обсъжда на събрание на звеното, където при възможност трябва да се осигури и неговото присъствие. Такова събрание решава дали той да остане член на БЕП или да бъде изключен от нея. Всеки напуснал партията или изключен от дадено първично звено член на БЕП може веднага да подаде заявление за приемане в някое друго нейно първично звено.

   6. Първичното звено обединява от три до сто свои члена, които избират за ръководство на звеното от един до пет човека измежду тях си. Обикновено ръководството се състои от председател, секретар и касиер. Като правило то се избира на годишно отчетно-изборно събрание, след като се обсъди и приеме отчетът за изтеклия мандат на дотогавашното ръководство. Един и същ човек не може да бъде избиран за председател на едно и също звено за повече от два последователни мандата.

   7. При увеличаване на броя на членовете в първичното звено над тридесет, по решение на свое събрание то целесъобразно може да се раздели по териториален признак поне на две нови звена. Когато членовете на звеното останат по-малко от трима, звеното се разформирова. Тези негови членове на БЕП имат право да се преместят в предпочитано от тях съседно първично звено.
       Право да се премести в предпочитано от него първично звено има всеки член на БЕП. За целта е достатъчно той да подаде до ръководството на своето звено заявление за напускане на звеното и съответно до ръководството на избраното от него звено заявление за преместване в звеното от датата на напускането, където да обоснове решението си съответно за напускането и за преместването.

   8. Когато в селището има само едно първично звено на БЕП, неговото ръководство представлява партията там в нейните взаимоотношения с граждански и юридически лица. А когато звената в селището са повече, но селището не е разделено на общини, председателите на звената образуват съвет на звената с избран от него председател, който съвет представлява партията в селището. Когато звената са две или три, в съвета на звената участвуват целите им ръководства. Ако някое от звената не одобри провежданата от съвета на звената линия, нейното провеждане се решава на събрание на всички звена.

   9. За организиране на партийната работа на територията на дадена община, първичните звена в нея на събрание или на конференция формират чрез избор на свои представители общинско звено на БЕП. През гласувания им мандат за текущата календарна година избраните представители членуват само в общинското звено. На първото си събрание общинското звено приема план за своята работа и бюджета си през мандата, и избира ръководство на звеното. Рководството на общинското звено представлява БЕП на територията на общината. Провежданата от ръководството линия периодично се обсъжда и решава на събрание на общинското звено, което се свиква по указания в член 3 ред не по-рядко от един път месечно. Работата на общинското звено се отчита пред избралите го звена, а в останалите отношения то функционира аналогично на първичното звено. Когато на територията на общината има само едно първично звено на БЕП, неговото ръководство представлява партията както в даденото селище, така и в тази община.

   10. Всеки член на общинско звено на БЕП може да го напусне по всяко време като подаде съответно писмено заявление до ръководството на звеното с излагане на причините за своето решение. Заявлението се обсъжда на събрание на звеното, където при възможност трябва да се осигури и неговото присъствие. Такова събрание решава дали да приеме или да не приеме за основателни изложените причини и дали да предложи на първичното му звено да го изключи от БЕП, когато установи сериозно нарушение на изискванията за членство в нея. Когато партийният член на общинско звено не изпълнява възложената му работа или сериозно е нарушил изискванията за членство в БЕП, по решение на събрание на звеното той може да бъде изваден от неговия състав, като освен това може да се предложи на първичното му звено да го изключи от партията. Когато неизпълняването на възложената работа е по независещи от члена на общинското звено причини, той се освобождава по право от звеното. И в трите случая вместо излезлия от общинското звено партиен член в него се кооптира друг партиен член, който е предложен от първичното звено, на което е бил представител излезлият партиен член.

   11. За организиране на партийната работа на територията на общините от по-голяма административна единица в страната, на конференция на представители на звената в нея се формира чрез избор общоградско и съответно регионално партийно звено, което функционира аналогично на общинското звено. Първични, общински, общоградски и регионални звена, както и съвети на първични звена на БЕП може да се създават и от български граждани живеещи в чужбина, ако това не противоречи на законите на съответната страна.

   12. Върховен орган на БЕП е нейният конгрес, който определя насоката на нейното развитие. Редовен конгрес се свиква от Изпълнителния съвет на партията, а извънреден конгрес се свиква по негова инициатива или по инициатива на поне една четвърт от общия брой на партийните членове. Свикването на конгреса, предложението за дневен ред и редът за избиране на делегати се определят и обявяват от Изпълнителния съвет поне четиредесет дни предварително. Когато по някаква причина Изпълнителният съвет не свика конгреса двадесет дни след изтичане на мандата или след обявяване на заявката за свикване на извънреден конгрес, функциите на Изпълнителния съвет по възникналия проблем се поемат от Инициативен комитет, който свиква конгреса. Конгресът е действителен и решенията му са законни, ако присъствуващите на него делегати представляват повече от половината от партийните членове. Членовете на националните звена и депутатите на БЕП в Парламента, които не са избрани за делегати, участвуват в работата на конгреса с право на съвещателен глас.

   13. Когато е необходимо, конгресът приема, променя и допълва програмата и устава на партията. Конгресът редовно обсъжда отчетите за работата на нейните национални звена и на редакционната колегия на общопартийните осведомителни средства, взема съответни решения по тях и избира главен редактор. Конгресът избира за ръководство на партията с определен за случая мандат от една до пет години следните национални звена:
     а) Изпълнителен съвет с председател
     б) Идеологичен съвет с председател
     в) Арбитърен съвет с председател.
Конгресът обсъжда и утвърждава партийния бюджет.
       Излизането на партиен член от национално звено става по реда установен в член 10, а кооптирането на друг партиен член вместо него става по решение на съответното национално звено при съгласието на кооптирания и на звеното, от което той идва. Когато в периода между заседанията на конгресите трябва да бъде сменен председател на национално звено или главният редактор, решението се взема от общо събрание на трите национални звена, свикано по инициатива на засегнатото звено.

   14. В периода между заседанията на конгресите БЕП се ръководи от Изпълнителния съвет. На първото си събрание Изпълнителният съвет приема програма за работа през текущата календарна година, по предложение на председателя избира другите членове на ръководството на Съвета и разпределя работата между останалите му членове. Ръководството на Изпълнителния съвет представлява БЕП в нейните взаимоотношения с граждански и юридически лица в България и в чужбина.
      Идеологичният съвет е независим централен орган на партията, който публично обсъжда работата на Изпълнителния съвет, за да развива нейната политическа линия. На първото си събрание Идеологичният съвет приема програма за работа през текущата календарна година, по предложение на председателя избира другите членове на ръководството на Съвета, а по предложение на главния редактор избира другите членове на редакционната колегия на общопартийните осведомителни средства. Ако някой от така избраните членове на редколегията не е член на Идеологичния съвет, този член допълнително се кооптира в него. След това събранието разпределя работата и между останалите членове на Съвета.
      Арбитърният съвет е независим централен орган на партията за решаване на конфликтите, които може да възникнат в нея при провеждане на политическата линия. Заедно с това той контролира финансовата, отчетната и стопанската дейност на националните звена и на техните предприятия. На първото си събрание Арбитърният съвет приема програма за работа през текущата календарна година, по предложение на председателя избира другите членове на ръководството на Съвета, а също така избира и контролна колегия с главен контрольор. След това събранието разпределя работата и между останалите членове на Съвета.
      Следващите събрания на национално звено се свикват по реда установен в член 3 не по-рядко от един път месечно. Ръководството на всяко национално звено своевременно осведомява в писмен вид ръководствата на останалите две национални звена за решенията на събранието.

   15. Всяко звено на БЕП има право на инициатива, като решението прието на негово събрание е задължително само за гласувалото за това решение мнозинство и за ръководството на звеното. Когато някой член на ръководството е против решението, той си подава оставката от ръководството, след което събранието избира вместо него друг член в ръководството на звеното. Малцинството има право да развива и да предлага своето становище пред останалите звена на партията и вън от нея.

   16. Формираните с избор общински, общоградски, регионални и национални звена, както и съвети на първични звена, изпълняват възложената им работа, а избралите ги звена се съобразяват с техните решения. Когато е в опозиция БЕП не допуска организационно обособяване на фракции в нея, а когато е на власт такова обособяване на фракции е желателно.

   17. БЕП изгражда отношенията си с други партии и организации върху основата на политически диалог, коалиция, сътрудничество и опонентство като зачита тяхната самостоятелност. БЕП осъществява политиката си чрез дейността на своите членове и на останалите си съмишленици в органите на властта и в другите организации. Депутатите на БЕП в Парламента, които не са избрани в Изпълнителния съвет, участвуват в неговите събрания с право на съвещателен глас.

   18. Средствата за създаване, съществуване и дейност на БЕП се набират от членски внос, от дарения и завещания, от стопанска дейност и от субсидии от държавния бюджет. Доходите от даренията, от завещанията и от стопанската дейност на всяко партийно звено остават изцяло в негово разпореждане. С общия бюджет на партията се разпорежда Изпълнителният съвет.

   19. Размерът на месечния членски внос на партийния член представлява определен процент от чистия му доход. Партийният член плаща месечната си вноска в звеното, където членува. Петдесет процента от събрания членски внос остават в разпореждане на това звено, а останалите петдесет процента се внасят в общия бюджет на партията. Дейността на общинските, на общоградските и на регионалните звена, както и на съветите на първични звена, се осигурява финансово от допълнителни вноски на формиралите ги звена, периодично определяни от съответните отчетно-изборни събрания или конференции.

   20. До провеждане на първия конгрес на БЕП месечният членски внос на партиен член е определен на един процент от чистия му доход. Дейността на сформираните звена на БЕП през този период се организира от Инициативно звено, където се събират и насочват постъпленията в общия бюджет на партията. Седалище на Инициативното звено е град София. То има следната структура и дейност:

        1. Изпълнително ядро от координатори с ръководство състоящо се от председател, секретар и касиер, което изпълнява ролята на бъдещия Изпълнителен съвет.
        2. Идеологично ядро с председател и необходимия брой съветници, между които по право влизат председателят на Изпълнителното ядро и председателят на Арбитърното ядро.
        3. Арбитърно ядро с председател и необходимия брой арбитри.

    Изпълнителното ядро съгласува и насочва процеса на създаване на партията, при което непрекъснато се разраства и преструктурира, за да може във всеки момент да го обхваща. Главните му цели са:
     а) Да учреди БЕП и да я регистрира като юридическо лице.
     б) Да организира клуб на БЕП, където да работи Инициативното звено.
     в) Да сформира осведомителен център на БЕП, където да се получават, обработват и съхраняват в прегледен вид всички сведения, които са необходими за партийната работа.
     г) След укрепване на БЕП да свика съгласно устава нейния първи конгрес.
        Идеологичното ядро сформира независим централен орган на партията, който публично обсъжда работата на Изпълнителното ядро, за да развива нейната политическа линия. При първа възможност Идеологичното ядро организира публикуването на материалите на партията и издаването на партиен вестник “Еволюция”.
        Арбитърното ядро сформира независим централен орган на партията за решаване на конфликтите, които може да възникнат в нея при провеждане на политическата линия. Заедно с това то контролира финансовата, отчетната и стопанската дейност на Инициативното звено и на неговите предприятия.
        Всяко от трите подразделения на Инициативното звено функционира самостоятелно в рамките на така определената му сфера на дейност. Във всички останали отношения Инициативното звено се съобразява с изискванията на устава за активно работещо партийно звено.

2001-02-11, 1.

ОБСЪЖДАНЕ НА 4.1.7.3.