4. НАЦИИТЕ обзор

.

4.1. БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ

 

 

4.1.1. ДА ИЗДИГНЕМ БЪЛГАРСКИЯ ДУХ !

 

Резюме

      Брошурата ми ДА ИЗДИГНЕМ БЪЛГАРСКИЯ ДУХ! от март 1991 г. неразделено съдържа алтернативен план за стопанската реформа и алтернативен проект за българска конституция. От нея представям незначително промененото начало  ДА ИЗДИГНЕМ БЪЛГАРСКИЯ ДУХ! материал, където алтернативният план за стопанската реформа отговаря на тогавашния момент. А разработката  ЗА БЪЛГАРСКАТА КОНСТИТУЦИЯ материалпредставлява актуализираната през юни 1997 г. втора част на брошурата.

.

2000-07-14, 1.

 

4.1.2. НАЦИОНАЛИЗЪМ И КОСМОПОЛИТИЗЪМ материал

 

Резюме

      За съвременно определяне на понятиятя национализъм и космополитизъм е направен анализ на човешкото общество и по-специално на българските общности, при което са дадени коректни определения и на понятията народ, нация, държава, етническа група и национално малцинство. Тъй като перспективно бъдеще на човечеството може да бъде изградено само по пътя на разумния, справедлив и мъдър баланс между естествено противостоящите си национализъм и космополитизъм, при всяко негово нарушаване възникват конфликти в развитието на обществото. Разгледаните примери за илюстриране на тези конфликти водят до разграничаване и на понятията обикновена мафия и държавна мафия.

      С някои изменения първият вариант на тази разработка е публикуван във в."Зора",1994-06-28. Вторият подобрен вариант е публикуван във в."Новата култура",1997-05-19. Представеният вариант на разработката е актуализиран.

.

2000-07-14, 1.

 

4.1.3. НЕ ЗЛОУПОТРЕБЯВАЙТЕ С ДУМАТА МАЛЦИНСТВО ! материал

 

Резюме

      В Междунационалния пакт за гражданските и политическите права и особено в Декларацията за правата на лицата принадлежащи към национални или етнически, религиозни и езикови малцинства коварно се смесват понятията малцинство  и национално малцинство  с понятията за всякакви други немалцинствени и още по-малко национално малцинствени общности в държавата, което минира нейния суверенитет. Показано е как другите страни защитават своя суверенитет във връзка с подписване на Рамковата конвенция за защита на националните малцинства. Предложена е формулировка за декларацията на българския Парламент, с която той да ратифицира Рамковата конвенция в съгласие със суверенитета на България.

      С някои изменения тази разработка е публикувана във в. "Континент",1998-10-05. Представеният вариант е подобрен.

.

2000-07-14, 1.

 

4.1.4. РЕАЛНИЯТ КОМПРОМИС материал

 

Резюме

      Така нареченият "езиков спор" между Република България и Република Македония е разгледан като един от примерите за разминаване на политиците с новите реалности след края на Студената война. Въз основа на ясно разграничени и еднозначно определени понятия народ и нация е предложена формулировка на компромисна съвместна декларация между двете страни, която от корен да премахне недоверието между тях.

      С някои изменения тази разработка е публикувана във в. "Континент",1999-02-22. Тук е представен само уточнен вариант.

.

2000-07-14, 1.

.

4.1.5. ЗА БЪЛГАРСКАТА ОБРАЗОВАТЕЛНА СИСТЕМА материал

 

Резюме

      Въз основа на съвременно разбиране за човешката същност и за системата на човешкото познание е предложена рационална структура на българската образователна система за подрастващите от раждането им до 24 годишна възраст.

      Като реакция срещу произвола в тогавашните Тезиси за развитието на образователното дело в България, публикувана в материалите на юбилейната научна сесия на ВНВСУ  Ген. Благой Иванов  от 1982 г., тази разработка е актуална позитивна критика и на продължаващите до днес други произволи в нашата образователна система. Представеният вариант на разработката е подобрен.

.

2000-07-14, 1

 

4.1.6. СПЕЦИАЛНОСТИТЕ НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ материал

 

Резюме

      Предложена е най-обща схема на социумната дейност и система на висшите учебни заведения, които обхващат най-общите професионални направления в сферите на социумната дейност. Въз основа на тази схема е набелязана перспектива за развитие на всички сега съществуващи професионални направления и специалности на висшето образование в България. За конкретизиране на пределно широките професионални направления са направени две предложения за специалностите в Архитектурно строителния вуз.

      Като реакция срещу произвола в тогавашния Проект на МНП, СВО, За по-нататъшно развитие и преустройство на висшето образование, публикувана в годишника на ВИАС, София, 1987-1988, т.33, св.І, с.285, тази разработка е актуална позитивна критика и на продължаващите до днес други произволи във висшите ни учебни заведения, погрешно сведени вече до "училища". Представеният вариант на разработката е подобрен.

.

2000-07-14, 1.

 

4.1.7. БЪЛГАРСКА ЕВОЛЮЦИОННА ПАРТИЯ (БЕП) материал

 

Резюме

      Програма и устав на Българска еволюционна партия разработих още в началото на 1990 г. В началото на 1993 г. актуализирах тази разработка. Споделям третата актуализирана разработка с надеждата, че нацията ни вече е съзряла да извлече полза от нея.

.

2001-02-28, 1.

 

 

4.1.8. КОЛКО СМЕ НАЦИОНАЛНО НЕУЗРЕЛИ

 

Резюме

      Тук са събрани главно някои от разработките, които въпреки всичките ми усилия не бяха публикувани, или бяха публикувани само части от тях, обикновено със значителни изменения. Предлагам ги на обсъждане не само заради ненамалялата им актуалност, но най-вече за илюстриране на пагубната автоцензура в средствата за масово осведомяване, както и на ниското равнище на националното ни самосъзнание.

      Разработката 4.1.8.1. ТРУДНИЯТ ПЪТ НА БЪЛГАРСКИЯ НАЦИОНАЛИЗЪМ материал остана непубликувана.

Разработката 4.1.8.2. КОЛКО СМЕ НЕУЗРЕЛИ материал беше публикувана с изменения и съкращения във в. “24 часа” от 1997-05-10 и почти непроменена във в. “Новата култура” от 1997-07-21. Но въпреки публикуването и на разработките 4.1.3. НЕ ЗЛОУПОТРЕБЯВАЙТЕ С ДУМАТА МАЛЦИНСТВО!, с някои изменения във в. “Континент” от 1998-10-05, и на 4.1.4. РЕАЛНИЯТ КОМПРОМИС, с някои изменения във в. “Континент” от 1999-02-22, добре известни са нереалният компромис по “езиковия спор” между Република България и Република Македония, както и фактическото признаване на наличието на “национални малцинства” в България от нашия Парламент с начина, по който той прие Рамковата конвенция за защита на националните малцинства.

От разработката 4.1.8.3. КОЙ ОЩЕ СКАЧА ЗА НАТО? материал във в. “Монитор” от 1999-05-25 беше отпечатана малка част.

Разработката 4.1.8.4. ЗАЩО ЩЕ ГЛАСУВАМ материал остана непубликувана.

От разработката 4.1.8.5. ПАК ИЗБОРИ БЕЗ ИЗБОР материал във в. “168 часа” от 2001-11-02 с някои изменения беше отпечатана една част.

 

2001-11-25, 1.